top of page

Akcelerace sociálního zemědělství v ČR – odborné poradenství a individuální konzultace na farmách

Trvání projektu

2023

Partneři 

Asociace sociálního zemědělství

Financováno

Ministerstvo zemědělství

Cíl projektu

Cílem projektu bylo podpořit rozvoj sociálního zemědělství v České republice skrze odborné poradenství a individuální konzultace na farmách. Projekt usiloval o vytvoření podmínek pro integraci osob se zdravotním či jiným znevýhodněním do zemědělských provozů. Dalším důležitým aspektem bylo propojení farmářů, odborníků a dalších zainteresovaných stran k výměně zkušeností a know-how.

Jak vše probíhalo
• Bylo vytipováno 20 zemědělských provozů, které projevily zájem o implementaci sociálního zemědělství. Tento proces zahrnoval detailní analýzu možností jednotlivých farem, jejich kapacit a potenciálu k zapojení osob se znevýhodněním.
• U 7 vybraných farem proběhlo individuální poradenství zaměřené na zavedení a adaptaci konceptu sociálního zemědělství. Konzultace se soustředily na výběr vhodných činností pro osoby se znevýhodněním, přizpůsobení pracovního prostředí, ekonomické aspekty i právní a organizační rámec implementace.
• Byly uspořádány 4 kulaté stoly, na nichž farmáři, odborníci na sociální práci, zemědělství a zástupci veřejného sektoru sdíleli zkušenosti a diskutovali o nejlepších postupech pro zavedení sociálního zemědělství. Každé setkání se zaměřilo na konkrétní témata, jako je financování, legislativa či terapeutické přístupy.
• Konzultace probíhaly v několika fázích. Nejprve se farmy seznamovaly s konceptem sociálního zemědělství a hodnotily své možnosti. Následovala podrobná analýza podmínek, tvorba implementačního plánu a následně samotná realizace přizpůsobení provozu.
• Výstupy a metodické postupy byly sdíleny s odbornou veřejností prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí a specializovaných publikací, čímž se podpořila osvěta a další šíření konceptu sociálního zemědělství.

Co bylo výsledkem
• 7 farem úspěšně zahájilo implementaci sociálního zemědělství a zapojilo do své činnosti osoby se zdravotním či jiným znevýhodněním. Díky odbornému poradenství a individuálním konzultacím byly farmy schopny vytvořit přizpůsobené pracovní podmínky pro své nové zaměstnance.
• Bylo realizováno 7 individuálních poradenství s celkovým rozsahem minimálně 30 hodin na každé farmě. Tato poradenství pomohla farmářům efektivně zavést sociální zemědělství a přizpůsobit svůj provoz tak, aby co nejlépe odpovídal potřebám cílové skupiny.
• Do projektu se zapojilo 18 zaměstnanců farem, kteří absolvovali odborné konzultace zaměřené na práci s osobami se znevýhodněním. Získané dovednosti jim umožní lépe poskytovat podporu těmto osobám a integrovat je do pracovního procesu.
• Uspořádáním 4 kulatých stolů došlo k posílení spolupráce mezi farmáři, odborníky a veřejnou sférou. Účastníci sdíleli své zkušenosti a diskutovali o možnostech dalšího rozvoje sociálního zemědělství v ČR.
• Zvýšila se informovanost o sociálním zemědělství a jeho možnostech díky aktivní propagaci na online platformách, odborných konzultacích a tematických setkáních. Projekt tak přispěl k rozšíření povědomí o této inovativní metodě a otevřel nové možnosti pro osoby se znevýhodněním na trhu práce.

bez-názvu.png
logo-mpsv.png
bez-názvu.png
Projektové výstupy
bottom of page